Mieszkanie dla singla nie zawsze musi oznaczać kawalerkę. Choć faktycznie najczęściej osoby mieszkające w pojedynkę decydują się na wnętrza o mniejszym metrażu, nie jest to sztywną regułą. Jak zaaranżować przestrzeń dla singla, aby była ona przytulna, wygodna i funkcjonalna?

Największą zaletą urządzania mieszkania dla singla jest bardzo duża dowolność w wyborze stylu wnętrzarskiego, kolorów, wzorów, czy poszczególnych rozwiązań aranżacyjnych, takich jak meble systemowe. Jedynym ograniczeniem może być w tym przypadku dostępna powierzchnia, która wymusi na nas pewne kompromisy lub budżet, jakim dysponujemy.

Jaki styl mieszkania dla singla?

Dowolny! Uzależniony przede wszystkim od jego indywidualnego gustu oraz wieku. Pamiętajmy, że singlami są nie tylko osoby młode.

Ludzie młodzi najczęściej skłaniają się w stronę nowoczesności – surowości lub przestrzeni industrialnych. Zwłaszcza gdy mają do zaaranżowania niedużą przestrzeń, na przykład studio, czy kawalerkę. Popularnym wyborem jest także skandynawski design, stanowiący doskonałe połączenie ciepła, przytulności i funkcjonalności. Gdy jednak przed aranżacją mieszkania staną na przykład 40-, 50-latkowie, zamiast nowoczesnego minimalizmu mogą oni chętniej skłonić się w kierunku tradycyjnych rozwiązań. Wybór zależy tylko i wyłącznie od nas. Osoby mieszkające w pojedynkę nie są zmuszone do ustępstw. Mogą urządzać swoją przestrzeń dokładnie tak, jak mają na to ochotę.

Eleganckie mieszkanie w beżach.

Kolory w mieszkaniu dla singla

Osoby, które mieszkają same, mogą odczuwać pokusę do zastosowania dość nietypowych, odważnych rozwiązań. W końcu kto zabroni im czerwonej kuchni lub niebieskiego przedsionka? Gdy chcemy jednak uchronić się przed koniecznością przeprowadzania kolejnego remontu w krótkim czasie, lepszym wyborem będzie zastosowanie bardziej stonowanych barw. Równie wspaniałe efekty uzyskamy, decydując się na całą paletę kolorów ziemi, pasteli, beżów, szarości, a także bieli. Krzykliwą czerwień, zieleń, czy niebieski, możemy zastąpić elegancką butelkową zielenią, dostojnym granatem lub luksusowym bordo. W małych wnętrzach wybierajmy barwy jasne, natomiast w większych możemy pozwolić sobie na ciemniejsze tonacje.

Mieszkanie dla singla z błękitną sofą.

Panie chętnie sięgają po m.in. róże, fiolety, beże, biel, a także akcenty szarości, burgundu, czy ciemnej zieleni. W mieszkaniach Panów spotkamy się natomiast w szczególności z szarościami, brązami, czernią, grafitem, granatem. U młodszych mężczyzn popularne mogą być również dodatki w czerwieni lub pomarańczy.

Meble w mieszkaniu singla

Funkcjonalność, wygląd i charakter mieszkania determinują w głównej mierze meble. Najczęściej są to nowoczesne meble modułowe dostępne w atrakcyjnych cenach i różnych stylach. W problematycznych przestrzeniach często wybiera się z kolei zabudowę na wymiar. Są to głównie szafy i meble kuchenne. Dzięki nim z powodzeniem zagospodarujemy wszelkie kłopotliwe wnęki, skosy, czy innego rodzaju zakamarki.

Często przyjmuje się, że single nie potrzebują na przykład ogromnej kuchni, dużego stołu pokojowego lub rozłożystego narożnika. Są w tym zakresie jak zawsze wyjątki. Dotyczą osób mających wielu znajomych i lubiących spędzać czas w większym gronie. Wtedy też przy aranżacji mieszkania nie powinniśmy koncentrować się tylko na sobie, ale także na innych. Za niezbyt przyjemną uznamy w końcu sytuację, w której dla naszych przyjaciół zabraknie miejsca przy stole w trakcie wspólnej kolacji lub też, gdy nie będą oni mieli gdzie usiąść w salonie ze względu na niewielką, 2-osobową kanapę.

Dzięki „większym” rozwiązaniom nasi goście zawsze znajdą w naszym mieszkaniu przestrzeń dla siebie, co pozwoli im poczuć się tu dobrze i komfortowo.

Aranżacja wnętrz w mieszkaniu singla

Dobrze urządzone mieszkanie to mieszkanie, które spełnia nasze potrzeby i pozwala czuć się w nim komfortowo. O ile w przypadku większych przestrzeni łatwiej jest nam zadbać o taki komfort, o tyle na mniejszym metrażu bywa to trudniejsze. Poza absolutnymi podstawami, takimi jak sprytnie i mądrze rozplanowana kuchnia, czy pojemna szafa na znacznie więcej niż ubrania, warto uwzględnić w projekcie także dodatkowe udogodnienia. Takie, które będą odpowiadać naszemu trybowi życia lub zainteresowaniom.

Nowoczesny apartament.

Przykładowo, dla osób, które mieszkają w kawalerce i pracują na stałe zdalnie, priorytetem pozostanie wygospodarowanie w niej wygodnej przestrzeni do pracy. Kinomaniacy poświęcą szczególną uwagę aranżacji strefy TV w salonie, a kobiety pasjonujące się makijażem nie obejdą się bez specjalnej, profesjonalnej toaletki, przy której będą mogły rozwijać swoje talenty. Osoby, które uwielbiają aktywność fizyczną, mogą natomiast potrzebować w mieszkaniu większej przestrzeni do treningu domowego.