Współczesne aranżacje lubią otwarcie kuchni na salon i jadalnię. Czasami może towarzyszyć temu jednak potrzeba, aby w subtelny sposób oddzielić od siebie te strefy, co pozwoli zachować porządek i harmonię. Oddzielenie salonu od jadalni i kuchni wcale nie jest zadaniem trudnym i nie wymaga żadnych czynności murarskich. O niektórych rozwiązaniach warto pomyśleć jednak już na etapie wykańczania tych wnętrz.

Dlaczego warto oddzielić salon od jadalni i kuchni?

Salon, jadalnia i kuchnia są praktycznie jak ogień i woda. To trzy całkowicie różne pomieszczenia, służące różnym celom. Mimo że od lat panuje moda, aby łączyć je w jedną, większą przestrzeń, nie oznacza to, że nie możemy wyznaczać pomiędzy nimi umownych, subtelnych granic. Dzięki nim nieco uporządkujemy naszą aranżację. Wprowadzimy do niej ład, porządek.

Aneks kuchenny i salon rozdzielone innym rodzajem posadzki.

Najczęściej potrzeba ta pojawia się w odniesieniu do kuchni otwartej na jadalnię lub salon, w której przy codziennym użytkowaniu trudno uniknąć bałaganu. Wiele osób nie chce, aby zaproszeni goście, siedząc przy stole w jadalni, byli zmuszeni spoglądać na brudne naczynia w zlewie i zastawione blaty. Nierzadko zastanawiamy się ponadto, jak oddzielić salon od jadalni, aby w tym samym czasie każdy z domowników mógł czuć się komfortowo przy różnych aktywnościach. Na całe szczęście nie jest to wcale takie trudne!

Jak oddzielić kuchnię od salonu lub jadalni?

Nowoczesna, jasna kuchnia z barkiem. Jak wyznaczyć granicę pomiędzy kuchnią a sąsiadującą z nią jadalnią lub pokojem dziennym? Jeśli chcesz przede wszystkim zamaskować nieporządek powstały podczas gotowania, świetnym rozwiązaniem będzie kuchnia z barkiem. Wyższy blat tworzący barek pozwoli Ci na przynajmniej częściowe ograniczenie wglądu do wnętrza i tego, co dzieje się w zlewie bądź na blacie. Co więcej, barek doskonale sprawdza się także w roli dodatkowego stolika lub miejsca do pracy. Wystarczą dwa hokery i gotowe! Możesz wykorzystać go zarówno wtedy, gdy na granicy z kuchnią znajduje się jadalnia, jak i wtedy, gdy jest to salon.

Jeśli kuchnia graniczy bezpośrednio z częścią dzienną, zadbaj o ustawienie kanapy lub narożnika tyłem do tego pomieszczenia. Tak, by wypoczywając lub oglądając TV, nie musieć kątem oka spoglądać na zastawioną przestrzeń roboczą. W ten sam sposób, czyli poprzez odpowiednie ustawienie mebla wypoczynkowego w poprzek pokoju, możesz oddzielić również jadalnię od salonu.

Dużą dyskrecję zapewni Ci ponadto ścianka ażurowa lub z lameli, która może stanąć w różnych miejscach. Nie zabiera światła, jednocześnie stając się ciekawym elementem wystroju!

Innym sposobem na oddzielenie kuchni od salonu i jadalni, a także jadalni od pokoju dziennego, jest zastosowanie różnych kolorów, materiałów lub struktur na ścianach i posadzkach. Przykładowo, mogą być to kafle w kuchni i panele w salonie lub fototapeta na jednej ścianie w części dziennej. W tym zakresie możliwości jest wiele!

Jak oddzielić salon od jadalni?

Do oddzielenia salonu od jadalni możesz wykorzystać jedno z powyżej wskazanych rozwiązań lub też sięgnąć po odpowiednie… meble! Najlepiej sprawdzą się tu meble systemowe w postaci otwartych regałów, ustawione podobnie jak kanapa – w poprzek pokoju. Na przykład pomiędzy stołem pokojowym a narożnikiem, jeśli nie stoi on tyłem do stołu. Otwarte regały to doskonałe, mobilne ścianki działowe, które możesz postawić we wnętrzu w dowolnym momencie. Ich zaletą jest także to, że nie ograniczają dostępu światła. Na otwartych regałach pięknie prezentują się książki, roślinność w doniczkach oraz wszelkiego rodzaju ozdoby. Użyj ich również wtedy, gdy musisz wyznaczyć w pokoju dziennym strefę do pracy.

Kuchnia otwarta na salon oddzielona kanapą.