Współczesne regały wyprzedziły swoich poprzedników pod kątem zastosowania i funkcjonalności. Powoli przestają się one kojarzyć głównie z przestrzenią biurową, jako podstawowe miejsce przechowywania dokumentów, czy książek. Nowoczesne regały sprawdzają się dzisiaj w wielu innych rolach, o których opowiemy poniżej! W jaki sposób możemy zatem wykorzystać w swoich wnętrzach te znane od lat meble?

Jak na przestrzeni lat zmieniły się regały?

Dawne regały były meblami o bardzo prostej, jednolitej konstrukcji, składającej się z dwóch lub trzech boków. Korpus o prostokątnym kształcie wypełniało najczęściej kilka półek różnej wysokości lub szerokości. Oczywiście dzisiaj również spotkamy takie modele, jednakże ogólnie nasz wybór jest znacznie większy. Regały są obecnie przede wszystkim meblami nie tylko o praktycznym, ale i dekoracyjnym charakterze, stąd też zmienił się ich design. Łączenie różnorodnych kolorów, struktur, czy materiałów nadaje im ciekawego, oryginalnego oraz ozdobnego wyglądu. Nowoczesne regały mogą składać się z półek o różnych rozmiarach i ustawieniu. Mogą również łączyć otwarte przestrzenie z zamykanymi szufladami lub szafkami. Nowy, odważniejszy wygląd regałów zachęca do ich wykorzystywania nie tylko w domowym biurze lub pokoju dziennym. Regały są dzisiaj elementem wyposażenia sypialni, jadalni, kuchni, przedpokoju, a nawet łazienki. W bogatym asortymencie sklepów meblowych znajdziemy mnóstwo propozycji do każdego rodzaju wnętrza.

Regały modułowe otwarte

Rosnące możliwości aranżacyjne regałów to zasługa popularności i rozwoju mebli systemowych, kładących nacisk na wygodę i funkcjonalność. Modułowe bryły dostępne w wielu wariantach, pozwalają na tworzenie w pełni indywidualnych kompozycji. Każdy z nas może zatem stać się projektantem swoich wnętrz, decydując od początku do końca o ich charakterze. Regały modułowe otwarte to właśnie jedno z najbardziej charakterystycznych rozwiązań tego rodzaju wyposażenia. Ze względu na szeroki zakres ich zastosowania zwiększają się także nasze możliwości ich zagospodarowania.

Poza standardowymi książkami i dokumentami regały są obecnie wykorzystywane do przechowywania wielu innych rzeczy. Postawimy na nich ramki ze zdjęciami, pamiątki z podróży, rozmaite dekoracje, roślinność, a nawet kosmetyki, czy eleganckie naczynia i zastawy stołowe. To właśnie one najlepiej nadają się do eksponowania cennych przedmiotów, które mają dla nas sentymentalne znaczenie. Możemy zapełnić je kolekcją płyt muzycznych lub filmowych, czy też własnymi, ręcznie robionymi produktami, jeśli właśnie w tym się specjalizujemy.

Regały – ścianki działowe

Regały modułowe otwarte służą ponadto czemuś więcej. Bardzo często wykorzystuje się je jako ścianki działowe, które rozgraniczają dwie strefy w pokoju, m.in. część dzienną od jadalnej lub sypialnianej, czy też kącik biurowy znajdujący się w salonie. W tym przypadku regał spełnia jednocześnie dwie funkcje, ponieważ wciąż może być wykorzystany jako miejsce do przechowywania rozmaitych przedmiotów. Modele obustronnie otwarte dodatkowo zwiększają nasze możliwości w tym zakresie. Przykładowo, od pokoju dziennego możemy zapełnić je kwiatami, które ukryją znajdujące się po drugiej stronie podręczniki lub dokumenty.

Regały do kuchni i łazienki

Gdzie jeszcze spotkamy się z nowoczesnymi regałami o otwartym charakterze? Coraz to częściej i odważniej wybiera się je dziś także jako element wyposażenia kuchni oraz łazienki. Mowa tu oczywiście nie tylko o regałach, które służą jako mała domowa spiżarnia, ale także tych, które zastępują tradycyjną zabudowę kuchenną. Współczesne regały mogą stać się alternatywą dla np. górnych szafek. Designerskie modele o metalowej konstrukcji i drewnianych półkach będą stylowym miejscem do przechowywania talerzy lub filiżanek.

Małe, zgrabne i otwarte regały znajdują swoje zastosowanie również w łazienkach, gdzie podobnie jak i w kuchni stają się zamiennikiem klasycznych szafek. Kładziemy na nich ręczniki, środki pielęgnacyjne, czy kosmetyki. Pamiętajmy, że zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku tak zaaranżowane regały są jednocześnie ozdobą naszych wnętrz.