Samodzielne planowanie kuchni staje się obecnie coraz to bardziej popularne. Wiele sklepów oferuje dodatkowo specjalne programy, które ułatwiają stworzenie profesjonalnego projektu z uwzględnieniem konkretnych i interesujących nas mebli. O ile zagospodarowanie dużej przestrzeni w większości przypadków nie będzie stanowiło wyzwania, to problemy mogą pojawić się przy małym wnętrzu. Niewielkie kuchnie muszą łączyć w sobie funkcjonalność i wygodę, a przy tym zadowalać nas pod względem estetyki. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy projektowaniu takiego pomieszczenia?

Dopasowanie rozwiązań do specyfiki wnętrza i indywidualnych potrzeb

Najważniejszym elementem przesądzającym o funkcjonalności naszej kuchni jest oczywiście znajdująca się tam zabudowa. Wszystkie rozwiązania, na które się zdecydujemy, w pierwszej kolejności muszą jednak zostać dopasowane do faktycznie dostępnej powierzchni, układu wnętrza oraz naszych potrzeb.

  • Inne możliwości da nam kuchnia na planie kwadratu, a inne pomieszczenie długie i wąskie. W pierwszym przypadku będziemy mogli pozwolić sobie na zabudowę w kształcie litery „L” lub „U”, natomiast w drugim być może zostaniemy zmuszeni do ustawienia szafek tylko w jednym ciągu.
  • Inaczej zaaranżujemy ponadto małą kuchnię otwartą na salon, a inaczej wnętrze zamknięte. Kuchnia połączona z salonem to świetny wariant do zastosowania np. barku, a nawet niedużej wyspy, jeśli pozwoli nam na to powierzchnia.
  • Naszą uwagę powinniśmy zwrócić także na sposób oświetlenia pomieszczenia. Przykładowo, w stosunkowo niskiej, zamkniętej kuchni z niedużym oknem warto postawić na jasną kolorystykę oraz fronty wykończone w połysku. Dzięki temu wizualnie sprawimy, że wnętrze stanie się bardziej przestronne.
  • Podczas projektowania kuchni nie możemy zapomnieć o naszych indywidualnych potrzebach, w tym liczbie osób, która będzie zazwyczaj z niej korzystać. Inne wymagania pojawią się u rodziny z dziećmi, inne z kolei u osób mieszkających w pojedynkę lub młodych par.

Projekt kuchni – zabudowa i wyszczególnienie stref

Wybór i rozplanowanie zabudowy to jedno z głównych, a zarazem cięższych zadań podczas aranżacji kuchni. Jeżeli kuchnia ma służyć większej liczbie osób, będziemy potrzebować odpowiednio większej liczby szafek oraz standardowych sprzętów AGD. Single lub pary mogą zdecydować się na skromniejszą zabudowę, a także pomniejszone AGD np. dwupalnikową płytę grzewczą, czy jednokomorowy zlew. W każdej kuchni powinny znaleźć się jednak następujące strefy: zapasów, przechowywania, gotowania, zmywania oraz przygotowywania posiłków.

W małych kuchniach należy podchodzić z ostrożnością do zabudowy wszystkich ścian szafkami od góry do dołu. Bez wątpienia zyskamy w ten sposób dużo miejsca do przechowywania, jednak taki układ bardzo przytłoczy i pomniejszy nasze wnętrze.  Jeśli natomiast zdecydowaliśmy się na ułożenie szafek w dwóch rzędach, pamiętajmy, aby zachować między nimi odstęp wynoszący co najmniej 120 cm.

Zabudowę małej kuchni mogą tworzyć praktyczne meble systemowe lub też wykonane na wymiar. Drugi wariant jest najchętniej wybierany przez osoby, które mają do zaaranżowania niestandardową przestrzeń, np. ze skosami. Szafki wykonane na wymiar pozwolą nam na maksymalne zagospodarowanie każdego centymetra. Jest to jednak rozwiązanie droższe niż nowoczesne i uniwersalne komplety modułowe.

Mała kuchnia i trójkąt roboczy

Jedną z podstawowych i naczelnych zasad projektowania kuchni jest zastosowanie tzw. trójkąta roboczego. Odnosi się on do rozmieszczenia trzech głównych elementów wyposażenia tego wnętrza: lodówki, zlewozmywaka oraz kuchenki. Ich umiejscowienie powinno odpowiadać wierzchołkom trójkąta.

Rekomendowane odległości wyglądają następująco:

Lodówka – zlewozmywak: 120-210 cm

Zlewozmywak – kuchenka: 120-210 cm

Lodówka – kuchenka: 120-270 cm

Są to odległości zapewniające komfortowe poruszanie się między tymi strefami. W niewielkich kuchniach najczęściej nie grozi nam ryzyko zbytniego oddalania poszczególnych punktów. Musimy jednak uważać, aby nie umieścić ich zbyt blisko siebie, ponieważ takie rozmieszczenie może krępować nasze ruchy.

Ponadto, warto pamiętać o kwestiach takich jak:

  • Lodówka i kuchenka nie powinny stać obok siebie. Ciepło wydzielane z piekarnika lub płyty grzewczej będzie zwiększać zużycie energii przez lodówkę, odpowiedzialną za chłodzenie potraw.
  • Nieekonomiczne jest także umieszczanie lodówki przy oknie, od którego może się ona nagrzewać oraz ustawienie w takim miejscu kuchenki.