Małe wnętrza mogą przysporzyć nam pewnych problemów aranżacyjnych, jednak nie taki diabeł straszny, jak go malują. Dzisiaj skupimy się na niewielkiej sypialni, w której większość miejsca wypełnia łóżko – jedyny mebel, którego bez względu na metraż, nie powinno zabraknąć w tym pokoju. Już za chwilę udowodnimy, że mała sypialnia może być praktyczna i modna jednocześnie!

Sposób 1: Kolory

Jeśli mała sypialnia, to zapewne… biel. I tak, i nie. Osoby, które z różnych względów nie chcą aranżować sypialni całej na biało, wcale nie muszą tego robić! Oczywiście bez wątpienia jest to kolor niezwykle pożądany w niedużym wnętrzu, ponieważ jak żaden inny potrafi wizualnie dodać mu kilku metrów, uporządkować oraz odświeżyć. Nie oznacza to jednak, że inne barwy nie znajdą tu swojego zastosowania. Co więcej – zdecydowanie nie warto z nich rezygnować! Obecność w sypialni kolorów takich jak beż, brąz, błękit, róż, szarość, a nawet orcha, czy butelkowa zieleń sprawi, że stanie się ona urokliwa i jeszcze bardziej przytulna. Idealnym miejscem na wykorzystanie kolorystycznych akcentów jest ściana za łóżkiem. Zamiast jednolitej, gładkiej farby, możemy pokryć ją również m.in. cegiełką dekoracyjną, drewnianymi panelami, czy fototapetą. Pamiętajmy także, że wiele barwnych elementów zostanie przemyconych do wnętrz dzięki wyrazistym dodatkom.

Sposób 2: Światło

Światło to kolejny z niezastąpionych sposobów na optyczne powiększenie dostępnej przestrzeni. W przypadku niewielkiej sypialni warto zastąpić klasyczne firanki roletami lub dekoracyjnymi zasłonami. Dzięki temu okno pozostanie przez cały dzień odkryte, lepiej doświetlając nasz pokój oraz zwiększając poczucie przestronności.

Sypialnia to także wymarzone miejsce na dekoracyjne lampki oraz zastosowanie kilku punktów oświetleniowych. Nawet przy małym metrażu, możemy zdecydować się na dodatkową lampę podłogową, ścienną, czy nocną. Jeśli uwielbiamy przytulne, klimatyczne aranżacje, wybierzmy świeczki, ozdobne światełka oraz lampiony. Światło w sypialni powinno być oczywiście ciepłe i naturalne, zbliżone do światła dziennego.

Sposób 3: Praktyczne, wielofunkcyjne rozwiązania

Praktyczne rozwiązania w małej sypialni są czymś, co zadecyduje o funkcjonalności tego pomieszczenia. Jeśli nasza sypialnia mieści w sobie jedynie łóżko oraz dodatkowy mebel do przechowywania odzieży i drobiazgów, niech będzie to wyposażenie dopasowane do niej w każdym calu. Idealnie sprawdzą się w tym przypadku meble systemowe, skrywające wiele udogodnień. Przykładowo, łóżko skrzyniowe z dodatkowymi szufladami lub ukrytą przestrzenią na pościel oraz inne tekstylia. Jeśli nasza sypialnia nie ma regularnego kształtu, jedną z wnęk możemy przeznaczyć na pojemną szafę modułową, której wnętrze zaprojektujemy sami, dopasowując je do naszych potrzeb. Oczywiście z drzwiami przesuwanymi, ponieważ nie potrzebują one dodatkowej przestrzeni przy otwieraniu. Drzwi szafy to także świetne miejsce na duże lustro, dzięki któremu nasza sypialnia będzie wyglądać na większą, niż w rzeczywistości.

W małej sypialni warto zagospodarować również przestrzeń nad łóżkiem modułami wiszącymi takimi jak półki lub zabudowane szafki. Klasyczne szafki nocne możemy zastąpić natomiast mocowanymi do ściany, rozkładanymi blatami lub pufami z miejscem do przechowywania o zastosowaniu 2w1.

Sposób 4: Minimalizm – mniej, za więcej!

Mniejsze wnętrza poniekąd wymuszają na nas minimalistyczne podejście. Jeśli nie chcemy nadmiernie „zagracić” i przytłoczyć naszej sypialni, musimy nie tylko ograniczyć ilość znajdujących się w niej rzeczy, ale także potrafić utrzymać pośród nich porządek. Podczas wyboru dodatków, zachowajmy zatem rozwagę i dokładnie zaplanujmy naszą aranżację, po to, aby nie znalazły się w niej zbędne i niepożądane elementy. Pilnujmy również przestrzeni na parapecie i komodzie, ponieważ są to miejsca szczególnie sprzyjające składowaniu rozmaitych przedmiotów.

Pamiętajmy ponadto, że duża liczba rzeczy znajdujących się na widoku potęguje wrażenie bałaganu. Większość drobiazgów powinna mieć zatem swoje stałe, ukryte miejsce. Warto sięgać w tym przypadku po organizery do szuflad i szaf, które ułatwiają zachowanie porządku. Mogą być to także dekoracyjne pudełka, wiklinowe kosze lub szkatułki do przechowywania odpowiednio kosmetyków, książek, czasopism oraz biżuterii.