Jeśli spędzamy czas razem, to właśnie w salonie. Nie zawsze jednak rozmiar naszego pokoju zapewnia nam w pełni komfortowe warunki do wspólnych aktywności. Jak w takim razie sprostać potrzebom wszystkich domowników, gdy metraż naszego wnętrza pozostawia wiele do życzenia?

Pokój dzienny spełnia wiele funkcji, jednak do głównych zalicza się gościnną, rekreacyjną oraz wypoczynkową. Nie jest rzadkością, że w tym samym czasie jedno z nas marzy o tym, żeby zdrzemnąć się na kanapie, podczas gdy drugie chce np. obejrzeć swój ulubiony serial. Są jednak takie chwile, które pragniemy spędzić razem – czy to na wspólnym filmie, grze lub po prostu rozmowach. Sprawdźmy zatem, jak urządzić nieduży salon w taki sposób, aby sprzyjał on przebywaniu w większym gronie.

Zestaw wypoczynkowy do salonu

Zestaw wypoczynkowy to serce każdego pokoju dziennego. To właśnie on skupia wokoło siebie wszystkich domowników, pozwalając na wiele rozmaitych aktywności. Oglądanie TV, czytanie książek, krótka drzemka po pracy, granie w planszówki, słuchanie muzyki, czy delektowanie się popołudniową kawą – wszystko to odbywa się właśnie tam.

Rodzaj i wielkość zestawu wypoczynkowego muszą zostać dopasowane zarówno do metrażu samego pomieszczenia, jak i naszych potrzeb. Przykładowo, gdy w niewielkim pokoju dziennym nie rozważamy wydzielenia kąta na jadalnię, możemy pozwolić sobie na większy model. I zdecydowanie warto to zrobić. Jeśli jednak przewidujemy w nim dodatkowy stół pokojowy i krzesła, musimy przygotować się na pewne kompromisy.

Największych możliwości dostarczą nam w takim przypadku meble systemowe. Kolekcje modułowe pozwolą nam stworzyć idealny do naszego pokoju zestaw wypoczynkowy, a także maksymalnie zagospodarować dostępną powierzchnię. Szczególnie warte uwagi są narożniki pokojowe, które ze względu na swój kształt sprzyjają rozmowom, a także zapewniają miejsce dla większej liczby osób. Narożnik możemy uzupełnić zgrabnymi pufami, które w razie potrzeby posłużą jako dodatkowe siedziska. Przez resztę czasu pufy świetnie sprawdzą się w roli dodatkowych stoliczków lub półek na książki, czy innego rodzaju akcesoria.

Zamiast narożnika, nasz wybór może paść na sofę bądź kanapę. W takim wariancie, jeśli pozwala nam na to przestrzeń, warto wygospodarować również trochę miejsca na dodatkowy fotel. Możemy ustawić go nieco z boku, jednak na tyle blisko, aby w razie potrzeby móc swobodnie i łatwo dosunąć go do pozostałych mebli.

Stoły, stoliki i ławy

W żadnym pokoju dziennym nie może zabraknąć stoliczka kawowego, który uzupełnia przestrzeń wypoczynkową. To drugi, podstawowy mebel, ułatwiający spędzenia czasu razem. Stolik kawowy pozwala na wygodne i bezpieczne odstawienie napojów i przekąsek, czy też rozłożenie gry planszowej w weekendowe popołudnie. Podobnie jak w powyższym przypadku, jeśli nie planujemy łączyć pokoju dziennego z jadalnią, warto zdecydować się na większe ławy z dodatkowymi półkami lub szufladami na drobiazgi. Szczególnie dobrze sprawdzą się tutaj stoliki wsuwane, które wsuwają się jeden pod drugi. Dzięki temu np. podczas wizyty gości zyskamy więcej miejsca na zastawę i smakołyki, bez zabierania cennej powierzchni na co dzień. Drugą możliwością są ławostoły – stoliki kawowe, wyposażone w specjalne mechanizmy, unoszące je do pozycji standardowych stołów jadalnych.

Jeśli rozważamy jednak zakup klasycznego stołu pokojowego, naszą uwagę powinniśmy skoncentrować na modelach rozkładanych, które rozstawimy na pożądaną w danej chwili szerokość. W niedużych pokojach dziennych wygodniejszym rozwiązaniem będą stoły kwadratowe i prostokątne, ponieważ  zawsze możemy dosunąć je jednym bokiem do ściany. Standardowy stół jadalny to mebel, który przyda się w każdym domu. Pozwoli nam na wspólne spożywanie posiłków i prowadzenie rozmów. Stanie się także miejscem pracy i nauki oraz wielu zabaw.