Mały salon w bloku to jedno z częstszych wyzwań aranżacyjnych. Na całe szczęście obecnie uzyskanie funkcjonalnej, komfortowej i modnej przestrzeni nie jest już zadaniem tak trudnym, jak zdaje się z początku. Dzięki odpowiednim meblom, kolorom i dodatkom jesteśmy w stanie urządzić doskonale odpowiadający naszym potrzebom mały pokój dzienny w bloku! Sprawdźmy, jak to zrobić!

Aranżacja małego pokoju dziennego w bloku

Mały salon w bloku w każdym przypadku oznacza coś innego. Czasami jest to mały salon w bloku ze stołem, a czasami mały salon z aneksem kuchennym w bloku. W niektórych przypadkach mały pokój dzienny może pełnić jednocześnie funkcję sypialni. Mimo tych różnic, urządzając mały salon w bloku, zawsze powinniśmy stosować się do pewnych, określonych zasad wspólnych, które sprawdzą się w każdym wnętrzu o niewielkim metrażu. Dotyczą one w szczególności kolorystyki i rodzaju mebli. Przedstawiamy je poniżej!

Mały salon w bloku – kolorystyka

Urządzamy salon w bloku. Od czego zacząć? Przede wszystkim od kolorystyki, która kształtuje charakter i klimat każdego wnętrza. Jeśli mamy za zadanie zaaranżować niedużą przestrzeń, powinniśmy skoncentrować się głównie na jasnych kolorach. To właśnie one mają zdolność do optycznego powiększania wnętrz i nadawania im lekkości. Do jasnych kolorów poza bielą, należy również szarość, beż, ecru oraz cała paleta pasteli. Dzięki nim wprowadzimy do pokoju powiew świeżości, energii i radości. W małym salonie w bloku nie do końca dobrym wyborem będą natomiast barwy ciemne, gdy wystąpią jako kolory dominujące. Możemy zatem wykorzystać je w naszym pokoju, jednak przede wszystkim w roli akcentów.

Mały, wąski salon w bloku na planie prostokąta.

Pokój dzienny w bloku – meble do małego salonu

O meblach do małego pokoju dziennego można by mówić wiele. Kluczowe znaczenie ma tu w szczególności ich forma i wybarwienie. W niewielkich wnętrzach najlepiej sprawdzają się meble lekkie, czyli o prostych kształtach i w jasnych kolorach, takie jak meble systemowe. Unikajmy natomiast ciężkich, masywnych brył w ciemnych odcieniach i bogatych zdobieniach. Właśnie dlatego tak dużą popularnością cieszy się mały salon w bloku w stylu skandynawskim i nowoczesnym, a nie na przykład salon inspirowany stylem kolonialnym.

Pożądane cechy mebli do małego salonu w bloku to zatem przede wszystkim:

  • geometryczne, regularne formy,
  • jasna kolorystyka,
  • brak wyrazistych i mocnych zdobień,
  • gładkie fronty wykończone na połysk lub z przeszkleniami,
  • nadające lekkości i gracji nóżki,
  • modele podwieszane pozwalające zaoszczędzić miejsce,
  • bezuchwytowe systemy otwierania drzwiczek

Nowoczesny salon z aneksem kuchennym.

Idealnym rozwiązaniem do małego pokoju w bloku będą ponadto wszelkiego rodzaju meble 2w1. Gdy przykładowo urządzamy salon z sypialnią, przyda się nam narożnik z funkcją spania. Dodatkowe funkcje oferują także meble takie jak ławostoły (funkcja ławy i stołu), pufy (służące jako siedziska, skrytki, podnóżki, stoliczki nocne), czy komody (na przykład komoda z wysuwanym biurkiem).

Mały salon w bloku – jak urządzić i o czym jeszcze warto pamiętać?

Odpowiednie meble i kolorystyka to połowa sukcesu w urządzaniu funkcjonalnego, modnego i wygodnego w użytkowaniu małego pokoju dziennego w bloku. Gdy właśnie stajemy przed tym wyzwaniem, pamiętajmy także o rzeczach takich jak:

  • podział wnętrza na strefy – jest to niezbędne przede wszystkim wtedy, gdy urządzamy mały salon w bloku ze stołem tworzącym przestrzeń jadalną, pokój z sypialnią, biurem lub mały salon z aneksem kuchennym w bloku;
  • oświetlenie – nawet w małym pokoju dziennym w bloku powinniśmy zadbać o oświetlenie punktowe, które nie tylko stworzy wyjątkowy nastrój, ale i zwiększy komfort korzystania z każdej ze stref (na przykład lampa podłogowa przy sofie do czytania, lampa wisząca nad stołem pokojowym);
  • wybór elementów wyposażenia dopasowanych do naszych potrzeb – jeśli przykładowo urządzamy salon dla dwóch osób, które nie mają dużej rodziny i rzadko zapraszają do siebie znajomych, możemy zrezygnować z obszernego narożnika lub dodatkowego pufa, czy fotela na rzecz zgrabnej kanapy;
  • stawianie na minimalizm – mały salon w bloku wymaga od nas niestety w pewnym zakresie minimalizmu, czyli umiejętności rezygnowania ze zbędnych, nadprogramowych elementów i dekoracji.

Salon w bloku z kuchnią i narożnikiem.