Kawalerka to najmniejsze z dostępnych na rynku mieszkań. Najczęściej składa się z jednego pokoju wraz z aneksem kuchennym oraz łazienki. Możemy spotkać się również z układem, w którym kuchnia stanowi osobne pomieszczenie. Trudność w urządzeniu kawalerki polega na tym, że bardzo niewielka przestrzeń (kilkudziesięcio, a czasami nawet kilkunasto-metrowa!) musi zdołać pomieścić wszystkie niezbędne do życia meble i wyposażenie, a przy tym odpowiadać naszym potrzebom. Mimo ograniczonego metrażu każdy z nas chce przecież czuć się bezpiecznie, swobodnie i przytulnie- bez względu na to, czy jest to jedynie mieszkanie tymczasowe, czy też miejsce, w którym zamierzamy osiąść na dłużej. W tym artykule skoncentrujemy się na tym, jak modnie, a zarazem funkcjonalnie zaaranżować kawalerkę z aneksem kuchennym.

4w1, czyli jednopokojowa kawalerka

Salon, sypialnia, biuro i… oczywiście kuchnia! W kawalerce wszystkie funkcje, które pełnią poszczególne pomieszczenia, musimy zmieścić w jednym pokoju. Czy jest to w ogóle możliwe?

Kawalerka posiadająca aneks kuchenny może występować w dwóch wariantach: kuchni otwartej na salon (który w tym przypadku ma znacznie szersze zastosowanie) lub oddzielonej od niego wyspą. Drugie rozwiązanie w wielu przypadkach okazuje się korzystniejsze. Wybierając nieco niższą wyspę, od strony pokoju możemy potraktować ją jako stół, przy którym będziemy spożywać posiłki. Wystarczy dostawić dwa hokery i gotowe! W ten sposób zaoszczędzimy miejsce, które zająłby stolik pokojowy, jak i odgrodzimy część kuchenną od wypoczynkowo-gościnnej.

Meble w kawalerce z aneksem

Wyposażając kawalerkę, nie możemy pozwolić sobie na zbędne meble. Musimy ograniczyć się do absolutnego minimum, tak, aby nie zastawić całej dostępnej przestrzeni. Doskonałym wyborem będą w tym przypadku meble modułowe, które są bardzo łatwe i wygodne w aranżacji, a przy tym niezwykle praktyczne.

Rewelacyjnie sprawdzi się również wyposażenie wielofunkcyjne. Narożnik pokojowy lub kanapa z pojemnikiem na pościel i funkcją spania, stolik kawowy z dodatkowymi półkami lub szufladami, czy też kufer na różnego rodzaju przedmioty, który usłany poduszkami może posłużyć jako siedzisko.

Jeśli w naszej kawalerce posiadamy wnęki, przeznaczmy je na pojemną szafę lub regał, dzięki czemu zyskamy dodatkową przestrzeń na pozostałe meble.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Niektórzy z nas część służbowych obowiązkowych wykonują w domu. Osoby pracujące zdalnie nie powinny zatem rezygnować w swojej kawalerce z biurka. Jeśli nie możemy jednak pozwolić sobie na wstawienie nawet najmniejszego modelu, wykorzystajmy rozkładany blat, mocowany do ściany. Będzie on biurkiem, stoliczkiem i półką jednocześnie, które w każdej chwili da się schować! Pamiętajmy, że miejscem do pracy może stać się również stół pokojowy, jeśli na właśnie taki zdecydowaliśmy się w naszym mieszkaniu.

Kolory w kawalerce

W małych wnętrzach jedynym słusznym rozwiązaniem zdaje się pomalowanie ścian na biało oraz zakup mebli modułowych w tym samym kolorze. Co w przypadku, gdy nie zaliczamy się do grona miłośników wszechobecnej bieli i poszukujemy bardziej wyrazistych, oryginalnych inspiracji?

Nic straconego! Kawalerka daje wbrew pozorom znacznie większe możliwości stylistyczne. Wcześniej zwróćmy jednak uwagę na to, czy jest ona wystarczająco dobrze doświetlona. W małych i stosunkowo ciemnych wnętrzach lepiej samodzielnie nie ryzykować z nieszablonowymi rozwiązaniami. Możemy jednak umiejętnie połączyć je z trikami, które wizualnie zwiększają dostępną przestrzeń. Tapicerowany mebel wypoczynkowy w soczystej pomarańczy lub zieleni, a może jedna ściana w palonej cegle lub betonie? Świetnie! Jeśli zdecydujemy się na barwne lub utrzymane w ciemniejszych tonach akcenty, dla równowagi, dobierzmy do nich np. duże lustro lub białą szafę z frontem w połysku.