Urządzanie przestrzeni dla osób starszych wymaga nieco więcej rozwagi i zastanowienia. Musimy pamiętać przede wszystkim o innych potrzebach i wymaganiach naszych seniorów. Zwracać szczególną uwagę na kwestie takie jak m.in. mogące występować u nich problemy ze swobodnym i płynnym poruszaniem się. Jednym z pomieszczeń, w którym osoby starsze spędzają dużo czasu, jest sypialnia. Miejsce wypoczynku, regeneracji. Jak urządzić sypialnię dla seniora w sposób bezpieczny, komfortowy i przyjazny?

Aranżacja wnętrz dla osoby starszej – zasady ogólne

Zanim skoncentrujemy się stricte na sypialni dla seniora, zapoznajmy się z ogólnymi zasadami, o których warto pamiętać podczas urządzania jakiegokolwiek pomieszczenia dla osoby starszej.

Zacznijmy od przestrzeni. Wnętrza, w których przebywa i po których porusza się senior, powinny być stosunkowo przestronne i uporządkowane. Bardzo ważne jest zachowanie szerokich, bezpiecznych przejść i otwartych, prostych ciągów komunikacyjnych. Dzięki temu osoba starsza będzie mogła swobodnie poruszać się zarówno w obrębie jednego pokoju, jak i całego mieszkania.

Nowoczesna sypialnia dla seniora.

Kolejną ważną kwestią pozostają progi. Wprawdzie w nowym budownictwie nie są one już spotykane, to jednak nadal znajdziemy je w wielu starszych mieszkaniach. Progi na wejściu do pokoi to wyjątkowo niepraktyczne, niebezpieczne rozwiązanie. Nie tylko grożą ryzykiem potknięcia się, ale i ograniczają przejazd w przypadku, gdy osoba starsza zostałaby zmuszona do korzystania z wózka inwalidzkiego lub balkonika.

I na koniec – meble. Przy wyborze mebli do mieszkania osoby starszej o wiele lepiej sprawdzą się bryły mające obłe, łagodne linie. Pozbawione ostrych krawędzi i rogów, które stwarzają zagrożenie w chwili upadku. Powinny być one także solidne, stabilne i masywne, dzięki czemu senior będzie mógł się na nich bezpiecznie podeprzeć. W mieszkaniach osób starszych unikajmy ponadto brył bardzo wysokich, na przykład sięgających sufitu szaf, biblioteczek, czy witryn. Wiele praktycznych, pojemnych i niskich modeli oferują meble systemowe, które doskonale nadają się do mieszkań osób starszych. Meble nie powinny znajdować się ponadto w ciągach komunikacyjnych, aby nie zakłócać płynnego poruszania się.

Sypialnia dla seniora – na co zwrócić uwagę przy jej aranżacji?

Znając już najważniejsze zasady dotyczące urządzania komfortowych wnętrz dla osób starszych, możemy następnie zastosować je w sypialni.

Łóżko dla seniora

W strefie wypoczynkowej centralne miejsce będzie zajmować najczęściej łóżko. Obecnie we współczesnych sypialniach królują przede wszystkim przestronne łóżka tapicerowane i kontynentalne, które stopniowo wypierają łóżka skrzyniowe. Należy jednak mieć na względzie, że są one stosunkowo wysokie, dlatego mogą być problematyczne w użytkowaniu dla osób niskich i mających problemy ze sprawnym poruszaniem się. Z drugiej strony zbyt niskie łóżko również nie będzie wygodne dla seniora przy kładzeniu się spać i wstawaniu. Za optymalne uznaje się modele, w których materac znajdzie się na wysokości 60-70 cm od podłogi.

Łóżko w sypialni dla seniora

Przy wyborze łóżka poświęćmy odpowiednią uwagę również materacowi i stelażowi. Wybór materaca to kwestia bardzo indywidualna. Gdy będzie on zbyt miękki, osoba starsza nie tylko zacznie się w nim zapadać, ale i mieć problemy z podnoszeniem się i wstawaniem. Zbyt twardy materac także nie gwarantuje wygody podczas snu, mogąc prowadzić do ucisku m.in. barków i bioder oraz drętwienia poszczególnych części ciała. W przypadku stelaża poza solidnym, klasycznym podparciem możemy rozważyć zakup stelaża elektrycznego.

Szafki nocne

W sypialni dla seniora zaraz przy łóżku powinny obowiązkowo stanąć szafki nocne lub innego rodzaju półeczki, znajdujące się maksymalnie na wysokości jego głowy. Na takich stoliczkach osoba starsza będzie mogła postawić m.in. wodę, lekarstwa, radio, lampkę, czy książkę. Dzięki szafkom nocnym najpotrzebniejsze przed snem, w jego trakcie oraz tuż po przebudzeniu rzeczy będą zawsze w zasięgu ręki. Szczególnie ważna na stoliczku nocnym jest obecność lampki, która pozwoli oświetlić seniorowi sypialnię w środku nocy jeszcze z poziomu łóżka. Możemy wybrać również wyższą lampę podłogową, która umożliwi seniorowi wygodne i bezpieczne czytanie.

Komfortowa sypialnia dla seniora z komodą i szafkami nocnymi.

Komody i szafy

W sypialni dla seniora ze względu na jej przeznaczenie powinno znaleźć się także miejsce na szafę lub przynajmniej większą komodę. Meble modułowe pozwalające na przechowywanie ubrań, bielizny oraz pozostałych tekstyliów, takich jak pościel i ręczniki. Dzięki temu osoba starsza nie będzie musiała niepotrzebnie kursować pomiędzy salonem, czy przedpokojem i przenosić rzeczy. Przy wyborze szafy lub komody kierujmy się zasadami wspomnianymi na początku. Zwróćmy uwagę, aby były one stabilne, a przy tym niezbyt wysokie, co ułatwi seniorowi dostęp do każdej półki i szuflady bez potrzeby posiłkowania się dodatkowymi schodkami lub podestami.