Domowe biuro to pomieszczenie, w którym bezsprzecznie powinniśmy utrzymywać porządek. Jednakże z drugiej strony, ze względu na ogromną ilość znajdujących się tam dokumentów, w wielu przypadkach dobra organizacja miejsca pracy staje się poważnym problemem. Liczne faktury, umowy, sprawozdania, jak i wiele pozostałych druków często, zamiast znajdować się w jednym, konkretnym położeniu, zostają porozrzucane po różnych częściach gabinetu, a nawet domu! Jak uporać się z tym problemem? Krok pierwszy to wyposażenie swojego biura w pakowne i funkcjonalne meble z rozbudowanym systemem przechowywania, które bez problemu pomieszczą naszą pełną dokumentację i pozwolą utrzymać w niej porządek. Jakie modele to zdecydowany “must have”?
Biurko w gabinecie
Biurko z szafkami i szufladami, czy bez? Standardowe czy narożne? Który z dostępnych modeli najlepiej sprawdzi się w domowym biurze?
Poszukując idealnego biurka, weźmy pod uwagę wykonywany przez nas zawód oraz jego potrzeby. Przykładowo, architekt przygotowujący wielkoformatowe projekty nie będzie czuć się komfortowo, pracując przy niewielkim stoliczku, z kolei programista, posługujący się przede wszystkim komputerem obejdzie się bez szerokiego, ciężkiego biurka z wieloma dodatkowymi skrytkami.
Jeśli w domowym biurze mamy do zagospodarowania większą przestrzeń, warto zdecydować się na rozbudowane modele wyposażone w szuflady i szafki. Jest to najwygodniejsze z dostępnych rozwiązań, pozwalające mieć zawsze w zasięgu ręki niezbędne dokumenty i akcesoria. Gdy nie możemy jednak pozwolić sobie na większy mebel, do małego biurka dobierzmy praktyczny kontener. Większość z nich posiada kółka, co ułatwia wygodne usytuowanie oraz szybką zmianę położenia.
Kolejną z możliwości są przestronne biurka narożne. Idealnie sprawdzą się w przypadku osób, które na co dzień pracują z licznymi dokumentami i muszą zadbać o odpowiednie warunki do ich przechowywania. Może być to m.in. księgowa, geodeta lub adwokat. Biurka narażone ze względu na swój kształt, umożliwiają wygodne zapoznawanie się z dostępnymi materiałami.
Regały i szafy na dokumenty
Jak segregować dokumenty w biurze? Wykorzystajmy do tego meble modułowe, które dopasują się do każdej przestrzeni. Podstawowym wyposażeniem są oczywiście regały z otwartymi i zabudowanymi segmentami, idealne na segregatory i książki. Część otwartą przeznaczmy na dokumenty, po które sięgamy regularnie, natomiast w zamykanych szafkach możemy przechowywać m.in. archiwalne druki. W domowym gabinecie za miejsce do przechowywania może posłużyć nam również zwykła komoda lub witryna.
Poza regałami, w biurach często spotkamy się również ze specjalnymi szafami na dokumenty, wyposażonymi w system zamykanych drzwiczek i gablot. Jeśli w swoim domu przechowujemy poufne dokumenty i zależy nam na ich bezpieczeństwie, warto zaopatrzyć się zatem w taki model.