Pierwsze urządzanie mieszkania od podstaw często dla wielu par okazuje się niemałym wyzywaniem i próbą charakterów. Zwłaszcza gdy nasze gusta i oczekiwania znacząco odbiegają od preferencji drugiej strony. Jest to zadanie wymagające wcześniejszych rozmów, dokładnych ustaleń oraz umiejętności wypracowywania kompromisów. Musimy zadbać bowiem nie tylko o samą estetykę, ale również funkcjonalność aranżowanych wnętrz, tak, aby służyły nam przez długie lata. O czym powinniśmy pamiętać i co zrobić przed rozpoczęciem prac remontowych, aby przejść ten etap możliwie spokojnie i przyjemnie?

Wspólna wizja a możliwości

To, w jaki sposób przebiegać będzie remont Waszego mieszkania, zależy nie tylko od gustów, ale również możliwości. Przykładowo, w niewielkiej kawalerce indywidualne preferencje powinny zejść na drugi plan, ustępując miejsca kwestiom, takim jak ergonomia oraz funkcjonalność. W mieszkaniach kilkupokojowych możemy pozwolić sobie natomiast na stworzenie większej ilości wariantów aranżacyjnych.

Krok pierwszy to ustalenie absolutnych, ogólnych podstaw. Gdzie stworzymy pokój dzienny, sypialnię i kuchnię? Jakie kolory będą dominować w całym mieszkaniu lub w poszczególnych wnętrzach? Czy dążymy do zachowania jednolitej stylistyki, czy też decydujemy się na połączenie kilku stylów? Jakie wyposażenie okaże się lepszym rozwiązaniem: meble modułowe czy na wymiar? Które ze sprzętów musimy zakupić w pierwszej kolejności?

Nie zapominajcie jednak o osobistych potrzebach i “małych marzeniach”, takich jak klimatyczna mozaika na podłodze w kuchni, ogromna retro kanapa w salonie lub przestronny kącik do ćwiczeń. Po ich sprecyzowaniu możliwe będzie ustalenie konkretnych rozwiązań i dopasowanie ich w mniejszym lub większym stopniu do dostępnych możliwości.

Jeśli wasze gusta w dużej mierze odbiegają od siebie, warto zacząć od listy rzeczy, które z góry, bez zawahania razem odrzucacie, lub co do których nie jesteście jednogłośnie na “tak”.

Kompromisy to sztuka

Pamiętajcie, że w każdym przypadku warto poszukiwać kompromisów i rozwiązań alternatywnych. Marzysz o jasnych, delikatnych ścianach w bieli lub szarości, jednak Twoja połówka chciałaby postawić na bardziej wyraziste akcenty, takie jak granat lub butelkowa zieleń? Zastanówcie się zatem, czy jedna ściana w ciemniejszej barwie nie nada wnętrzu oryginalnego charakteru! Nie wiecie, czy bliższe Waszemu sercu są minimalistyczne, nowoczesne wnętrza, czy też cieplejsze, o tradycyjnym wystroju? A może chcielibyście przemycić po trochu z każdego? Nie bójcie się więc odważnych i nietuzinkowych połączeń- świetnym rozwiązaniem okaże się w tym przypadku styl eklektyczny.

Meble w mieszkaniu dla pary

Urządzając mieszkanie dla dwóch osób, możemy wybierać pomiędzy meblami modułowymi lub meblami na wymiar. Na ostateczną decyzję wpłynie nie tylko nasz budżet, ale przede wszystkim układ pomieszczeń. Meble systemowe świetnie sprawdzają się zarówno w dużych, jak i bardzo małych mieszkaniach o regularnych kształtach.

Umeblowanie wykonane na wymiar to natomiast wariant dla wnętrz nieszablonowych, na przykład ze skosami lub wąskimi zakamarkami, do których ciężko dopasować tradycyjne, gotowe wyposażenie.

Przestrzeń wspólna i prywatna

Bez względu na metraż Waszego mieszkania, na etapie planowania warto wygospodarować w nim przestrzeń tylko dla siebie i podzielić wnętrza na dwie strefy: wspólną (w tym gościnną) oraz prywatną. Może być to biurko ustawione w rogu pokoju, służące jako kącik pracy, jak i wygodny fotel ze stoliczkiem i lampą w sypialni- idealne miejsce na wieczorną lekturę. W niewielkich mieszkaniach, w zachowaniu większej intymności pomagają ozdobne zasłonki, eleganckie i solidne regały lub parawany, odseparowujące poszczególne strefy.