Jadalnia jest pomieszczeniem szczególnego rodzaju. To właśnie przy znajdującym się w tym wnętrzu stole rozpoczynamy dzień rodzinnym śniadaniem. Również tam spotykamy się z bliskimi w trakcie świąt oraz ważnych uroczystości. Często jadalnia służy nam ponadto jako miejsce pracy i nauki. Jak zatem urządzić to wnętrze, aby przez lata zachwycało nas swoim stylem i funkcjonalnością?

Obecnie, najczęściej spotykanym usytuowaniem jadalni jest jej połączenie z kuchnią lub wydzielenie odpowiedniej strefy w pokoju dziennym. To, na jaki wariant się zdecydujemy, zależeć będzie oczywiście od możliwości naszego mieszkania, dostępnej przestrzeni lub preferencji, gdy projektujemy nasz dom od podstaw.

Meble do jadalni

Bez względu na to, gdzie umieścimy naszą jadalnię oraz jak duża będzie to przestrzeń, w każdym przypadku nie może zabraknąć w niej stołu i krzeseł. Meble modułowe, takie jak szklane witryny i komody dopasujemy natomiast w kolejnym etapie, uwzględniając pozostałą wolną powierzchnię.

Wybierając podstawowe wyposażenie jadalni, zwróćmy uwagę na jego ustawienie. Stół i krzesła powinny zostać umieszczone w takiej odległości od ścian, aby możliwe było ich wygodne użytkowanie oraz swobodny dostęp z każdej strony. Optymalna odległość to 120 cm- krzesła odsunięte od naszego stołu zajmą ok. 60-70 cm, a przestrzeń pozwalająca na komfortowe poruszanie wynosi ok. 50 cm.

W jadalni świetnie sprawdzi się stół rozkładany, o minimalnej szerokości 130 cm. Oczywiście, gdy preferujemy częstsze spotkania z bliskimi lub też nasza rodzina składa się z wielu członków, wybrany model powinien odznaczać się odpowiednio dużymi wymiarami. Warto wiedzieć, że powierzchnia na nakrycie dla jednej osoby to ok. 60×40 cm.

Możemy zdecydować się na klasyczny stół prostokątny, który z łatwością umieścimy w rogu pomieszczenia. Stoły okrągłe i owalne są trudniejsze w ustawieniu (nie umieścimy ich w rogu pokoju), jednakże zajmują mniej miejsca.

Stylowym, a zarazem praktycznym uzupełnieniem jadalni będą witryny i komody. Możemy przechowywać w nich świąteczne zastawy, dekoracyjne figurki, obrusy i świeczki. Do pokojów o mniejszych metrażach wybierzmy ustawne meble modułowe lub bryły wiszące, które nie za biorą zbyt dużo cennej przestrzeni.

Jadalnia z kuchnią

We współczesnych projektach dominuje otwarta kuchnia, połączona z jadalnią. To idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy lubią spędzać czas z bliskimi i wspólnie gotować, a zarazem nie przeszkadza im widok kuchennego bałaganu.

Jeśli natomiast nie chcemy, aby z pokojowego stołu widać było bezpośrednio kuchenne blaty, naszą jadalnię możemy umieść z boku lub częściowo oddzielić od kuchni, np. ścianką.

Jadalnia z salonem

Popularnym rozwiązaniem jest również jadalnia połączona z salonem, często dodatkowo otwartym na kuchnię. Decydując się na taki układ pomieszczeń, zadbajmy o to, aby oddzielić część jadalną od wypoczynkowej za pomocą odpowiedniego ustawienia mebli. Rozwiązanie te możemy wykorzystać nie tylko w przestronnych domach na parterze, ale ponadto w mieszkaniach o niedużym metrażu.