Po pomalowaniu ścian oraz położeniu podłóg przychodzi pora na długo wyczekiwane… meblowanie! Zanim jednak wstawimy do naszych wyremontowanych wnętrz odpowiednie wyposażenie, wcześniej musimy podjąć decyzję co do jego formy, ilości oraz wyglądu. Najczęściej wybieranymi rozwiązaniami są w tym przypadku gotowe zestawy meblowe lub też samodzielnie tworzone kompozycje. Kiedy zatem warto zdecydować się na jedną bądź drugą możliwość oraz jakie są ich zalety?
Gotowe zestawy meblowe – meble systemowe
W wielu przypadkach, np. podczas urządzania mieszkania tymczasowego, kwestie, takie jak jego unikatowość i niepowtarzalny charakter, schodzą na drugi plan. Większe znaczenie przywiązujemy wtedy do rozwiązań kompleksowych i funkcjonalnych, które nie wymagają od nas dużo wysiłku i kombinowania. Właśnie w takich sytuacjach, najczęściej sięgamy po meble modułowe – gotowe zestawy, składające się z wielu elementów do wyboru. Dzięki temu nie musimy zastanawiać się, czy wybrane bryły będą do siebie pasować lub też, czy zmieszczą się na dostępnej przestrzeni i nie zakłócą pożądanej harmonii. Meble systemowe pozwalają na wygodne i maksymalne zagospodarowanie urządzanego pokoju oraz zachowanie jego spójności. Duży wybór tworzących kolekcje modelów sprawia, że łatwo odnajdziemy dokładnie takie meble, jakich potrzebujemy.
Gotowe zestawy meblowe to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie mają dużo czasu bądź chęci na kreatywne planowanie swojej przestrzeni. Skorzystają z nich również osoby niezamierzające związywać się z danym miejscem na dłużej. Ponadto, kolekcje modułowe są także dedykowane tym z nas, którzy nie do końca wiedzą, w jaki sposób łączyć ze sobą elementy pochodzące z różnych zestawów bądź o odmiennym designie.
Indywidualne kompozycje wnętrzarskie
Nie każdy z nas chce urządzać swoje kąty z wykorzystaniem jednakowego stylistycznie, należącego do tej samej serii wyposażenia. Alternatywę dla mebli systemowych stanowią indywidualne kompozycje, tworzone zgodnie z naszymi gustami i preferencjami. W takich zestawieniach możemy dobierać do siebie meble pochodzące m.in. odmiennych linii bądź należące do innych stylów, na przykład skandynawskiego i nowoczesnego.
Są to kombinacje, które bez wątpienia nadadzą naszym wnętrzom unikatowego charakteru oraz ciekawego, niebanalnego wystroju, odzwierciedlającego nasze upodobania i osobowości. Pamiętajmy jednak, że samodzielne tworzenie aranżacji wymaga odpowiedniego wyczucia i zmysłu estetycznego oraz większego pojęcia o różnych stylach. Jeśli więc nie jesteśmy pewni, czy poradzimy sobie z tym zadaniem, powinniśmy poprosić o pomoc architekta lub w ostateczności zdecydować się na gotowe zestawy meblowe.