Wąski salon to domena starego budownictwa oraz mieszkań w bloku. Na pierwszy rzut oka układ ten może przysporzyć nieco problemów aranżacyjnych, jednakże po stworzeniu dobrego projektu okazuje się, że „korytarzowy” pokój dzienny daje nam kilka ciekawych możliwości.

Zanim rozpoczniemy prace remontowe i wykończeniowe, zastanówmy się nad funkcjami, jakie ma spełniać nasz salon. Czy będzie to jedynie przestrzeń wypoczynkowo-rozrywkowa, czy też chcemy zmieścić w niej stół jadalny oraz pozostawić miejsce do przyjmowania gości i spotkań w większym gronie? A może wąski pokój dzienny ma stać się jednocześnie naszą sypialnią? Wydzielenie stref pomoże nam dobrać odpowiednie rozwiązania oraz zaaranżować pomieszczenie tak, aby było ono maksymalnie wygodne i funkcjonalne.

Pokój dzienny niczym tunel – kolorystka i oświetlenie

Zanim przystąpimy do rozmieszczenia mebli w naszym salonie, zastosujmy kilka trików, które optycznie powiększą, a przede wszystkim poszerzą dostępną przestrzeń. Duże możliwości daje nam w tym zakresie kolorystyka ścian oraz oświetlenie.

Po pierwsze, powinniśmy pamiętać, że jasne kolory wizualnie powiększają metraż oraz stwarzają efekt „oddalenia”. Ciemne sprawiają natomiast, że ściany zdają się być bliżej. Jednym ze sposobów na poszerzenie wąskiego pokoju jest zatem pomalowanie krótszych powierzchni w ciemniejszych barwach. Dłuższe ściany pozostawiamy natomiast jasne. Kontrastowy kolor może zostać wykorzystany również tylko w jednym miejscu, na najbardziej oddalonej ścianie. Kolejną z możliwości są pasy. Pionowe podwyższają wnętrze, z kolei poziome poszerzają. W tym przypadku zastosowanie poziomych linii na krótszych bokach doskonale zmieni proporcje naszego pokoju.

W wąskich wnętrzach dużą rolę odgrywa także oświetlenie. Najczęściej jednak źródło naturalnego światła jest umiejscowione na krótszej ścianie, przez co w długich pokojach drugi koniec może pozostać niedoświetlony. Powinniśmy zatem zadbać o odpowiednie rozmieszczenie lamp, tak, aby żadna strefa w salonie nie pozostawała w cieniu.

Jak ustawić meble w wąskim salonie?

Kolejny element, który wpłynie na charakter naszego pokoju to mające znaleźć się tam meble. Najlepszym wyborem będą meble modułowe, wyróżniające się zwiększoną ustawnością, regularnymi kształtami oraz smukłą konstrukcją. Czym zatem kierować się podczas poszukiwań wyposażenia do wąskiego salonu?

  • W wąskim pomieszczeniu najlepiej sprawdzą się jasne meble o frontach w połysku, które wizualnie powiększają dostępną przestrzeń. Z pomocą przyjdzie nam również lustro, które możemy zawiesić na dłuższej ścianie, czy inne dodatki o połyskujących powierzchniach.
  • Wybierając meble do salonu o niestandardowych gabarytach, kierujmy się także zasadą minimalizmu. Im mniej brył, tym lepiej. Powinny odznaczać się one zgrabnymi formami oraz lekkim charakterem. Idealnie sprawdzą się tu meble nowoczesne lub skandynawskie.

 

A co z ustawieniem? Nie jest rzadką praktyką, że meble w wąskim salonie są rozmieszczane przy dłuższych ścianach. Niestety, w większości sytuacji takie ulokowanie potęguje efekt „tunelu” i dodatkowo wydłuża nasze pomieszczenie. Lepszym rozwiązaniem będzie zatem postawienie mebli wzdłuż krótszych ścian. Bliżej wejścia i kuchni lokuje się strefę jadalną ze stołem i krzesłami. W głębi, przy oknie możemy stworzyć natomiast część dzienną z zestawem wypoczynkowym oraz telewizorem. W wąskich pokojach warto wydzielać strefy, które nadadzą wnętrzu ciekawego, zróżnicowanego charakteru oraz odwrócą uwagę od jego standardowego układu.