Może być duży, przestronny, jak i wąski oraz stosunkowo niewielki. Na planie prostokąta lub kwadratu. Otwarty bądź zamknięty. Połączony z jadalnią lub stanowiący oddzielne pomieszczenie. Salon – miejsce, które niezależnie od swojego metrażu i układu, służy spotkaniom z rodziną i przyjaciółmi. Bez względu na to, jak często odwiedzamy się z naszymi bliskimi, pokój dzienny powinien zawsze stanowić przestrzeń, sprzyjającą spędzaniu czasu razem. Wygodną, przytulną i funkcjonalną. Jak uzyskać taki efekt?

Podstawa to… meble wypoczynkowe!

Pierwsze skojarzenie z pokojem dziennym? Są nim zdecydowanie meble wypoczynkowe. Miejsce krótkich, popołudniowych drzemek, jak i wieczornych seansów filmowych. To również przestrzeń, wokół której gromadzimy się razem. Zasiadamy na kanapie, aby napić się kawy, porozmawiać, czy zagrać w grę planszową. Jeśli zależy nam na zapewnieniu jak najlepszych warunków do wypoczynku i rekreacji nie tylko sobie, ale również zapraszanym gościom, wybierzmy przestronne zestawy wypoczynkowe, dostarczające dużo miejsca do siedzenia w komfortowych warunkach.

W rozległych, otwartych pokojach dziennych zdecydujmy się na narożniki pokojowe, które możemy uzupełnić pufami. Jeśli natomiast nasz salon nie należy do największych pomieszczeń, wyposażmy go w 2 lub 3-osobową kanapę. Do sof i kanap zamiast puf, dobierzmy fotel lub fotele, w zależności od ilości miejsca, jakim dysponujemy. Jeśli często odwiedza nas rodzina lub przyjaciele z daleka, podczas poszukiwania mebli wypoczynkowych zwróćmy uwagę na to, czy posiadają one funkcję spania. Jest to bardzo praktyczna właściwość, pozwalająca pozostać zaproszonym gościom na dłużej. Meble modułowe, poza możliwością rozłożenia do pozycji łóżka, często są wyposażone również w pakowne pojemniki na pościel, regulowane zagłówki, czy ukryte w bokach pufy. Wszystkie te cechy podnoszą jakość wypoczynku.

Wielkość i układ mebli wypoczynkowych powinien zależeć od liczebności wszystkich domowników, jak i tego, w jakim towarzystwie najczęściej się spotykamy. Jeśli są to kameralne imprezy w gronie przykładowo czterech osób, najpewniej obejdziemy się bez 7-osobowego narożnika, dodatkowo uzupełnionego pufami.

Ławy kawowe jako uzupełnienie mebli wypoczynkowych

Dopełnieniem kącika wypoczynkowego jest ława kawowa, która powinna zostać dopasowana do posiadanej przez nas kanapy lub narożnika. Obecnie, coraz to większą popularnością cieszą się meble modułowe w postaci wysuwanych stolików, składających się z dwóch lub trzech części. Polecamy je w szczególności, gdy do naszego salonu wybraliśmy dużych rozmiarów narożnik pokojowy. W innym przypadku, gdy połączymy go z niewielką, klasyczną ławą, otrzymamy kompozycję niepraktyczną, jak i prezentującą się nienaturalnie. Meble z większą powierzchnią pozwalają na wygodne położenie przekąsek, filiżanek i talerzyków, bez konieczności ich upychania i nieustannego przestawiania. Mniejsze, standardowe modele będą idealnym wyborem do sofy lub kanapy. Jednakże również i w tym przypadku, wysuwany stolik sprawdzi się doskonale.

Stół do jadalni – jaki wybrać?

Kolejnym miejscem, wokoło którego spotykamy się wraz z naszymi bliskimi, jest stół jadalny. Jego wielkość, podobnie jak rozmiar mebli wypoczynkowych musi zostać dopasowana do ilości domowników, którzy będą korzystać z niego na co dzień, jak i liczby osób, które zazwyczaj zapraszamy. Oczywiście, im bardziej przestronny model, tym lepiej. Posiadając szeroki stół z wysuwanym blatem, nawet gdy odwiedzi nas większa grupa, nie będziemy zmuszeni do dostawiania dodatkowego mebla lub rozdzielania gości. Zadbajmy również o odpowiednie usytuowanie stołu jadalnego. W salonach połączonych z jadalnią możemy wydzielić te strefy poprzez ustawienie kanapy w poprzek pokoju. Jeśli część jadalna łączy się najpierw z kuchnią, umieszczenie stołu blisko granicy sprawi, że Pani domu podczas przyrządzania kolejnych dań, będzie mogła uczestniczyć w prowadzonych rozmowach.

I na koniec… poza odpowiednim wyborem i rozlokowaniem głównych mebli, pamiętajmy o wykreowaniu odpowiedniego klimatu w strefie dziennej! W zależności od preferencji, wypełnijmy nasz salon kwiatami, świeczkami, czy tworzącymi przytulny klimat tekstyliami lub nastrojowym oświetleniem.