Urządzanie mieszkania pod wynajem nie jest czynnością trudną. Gdy uwzględnimy kilka podstawowych zasad, uzyskamy estetyczną przestrzeń, która będzie służyć różnym grupom osób. Jakie to zasady i jak urządzić w takim razie mieszkanie pod wynajem? O tym poniżej!
Sposób urządzenia mieszkania pod wynajem będzie uwarunkowany przede wszystkim naszym budżetem. Nie bez znaczenia pozostanie również jego wielkość, układ, czy okolica, w jakiej znajduje się lokum. Zwróćmy także uwagę, do jakiej grupy najemców kierujemy swoją ofertę.
W każdym jednak przypadku mieszkanie pod wynajem musi spełniać trzy główne cechy: być schludne i czyste, uniwersalne oraz komfortowe, czyli dobrze wyposażone i zagospodarowane.
Mieszkanie pod wynajem – dla kogo?
Podczas urządzania mieszkania pod wynajem, w każdym przypadku punktem wyjścia powinni być dla nas potencjalni najemcy. Inaczej zaaranżujemy w końcu przestrzeń dla studentów i młodych par, inaczej dla rodzin z dziećmi, a inaczej dla osób starszych, emerytów. Odnosi się to zarówno do przyjętej stylistyki wnętrz, jak i sposobu ich wyposażenia. Określenie tzw. grupy docelowej to zatem sprawa pierwszorzędna, od której powinniśmy rozpocząć wszelkie prace związane z wykańczaniem mieszkania.
Mieszkanie pod wynajem – jaki styl?
Potencjalni najemcy determinują także to, w jakim stylu możemy lub powinniśmy urządzić mieszkanie pod wynajem.
Przykładowo, jeżeli urządzamy kawalerkę lub studio dla studentów, możemy zdecydować się na wystrój nowoczesny lub loftowy. Stylistyka industrialna mniej sprawdzi się natomiast, gdy większość potencjalnych najemców będą stanowić osoby w wieku średnim lub starsze.
Problematyka stylu jest jednak nieco bardziej złożona, ponieważ co do zasady, mieszkanie pod wynajem powinno być możliwie jak najbardziej uniwersalne. Gdy ograniczymy je do jednego, określonego stylu, możemy mocno zawęzić sobie grupę zainteresowanych nim osób. Nie każdy będzie czuć się w końcu dobrze we wnętrzach boho, skandynawskich, czy vintage. Im więc bardziej uniwersalna przestrzeń, tym przypadnie ona do gustu większej liczbie najemców.
Chęć zaaranżowania wnętrz zgodnie z własnymi gustami i preferencjami nierzadko stanowi tu dużą pokusę. To oczywiście naturalny, ludzki odruch. Jednak gdy nasz gust jest dość osobliwy, postarajmy się zaznaczyć go w mieszkaniu pod wynajem w bardzo delikatny sposób. Na przykład pojedynczymi dodatkami lub jednym, charakterystycznym meblem. Czasami nawet taki zabieg okaże się wskazany, ponieważ nada wnętrzu charakteru!
Mieszkanie pod wynajem – jakie ściany?
Tutaj również powinno być uniwersalnie. Gwarantujemy, że czerwona ściana w salonie, czy niebieska w sypialni szybko odstraszy i zniechęci praktycznie każdego, kto tylko wejdzie do środka. Zachowajmy dlatego umiar i wybierajmy bezpieczne rozwiązania. Jasne, ciepłe i łagodne kolory powiększą nasze wnętrza, uporządkują je i wprowadzą do środka harmonię. Postawmy więc przede wszystkim na kolory takie jak biel, beż, brąz, szarość, czy pastele. Brzmi nudno i monotonnie? Spokojnie! Są inne sposoby na ożywienie aranżacji. To na przykład wyraziste, kolorowe tekstylia, rośliny, czy ciekawe dodatki. Tutaj nasi najemcy będą mogli działać na własną rękę i nadać mieszkaniu charakteru zgodnie z indywidualnymi gustami. W sposób całkowicie bezinwazyjny!
Mieszkanie pod wynajem – jakie meble?
Sposób umeblowania mieszkania przesądzi o tym, czy będzie to przestrzeń funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu. Kierujmy się dlatego takimi samymi zasadami, jakimi kierowalibyśmy się, urządzając komfortowe i przyjazne mieszkanie dla siebie.
W mieszkaniach na wynajem świetnie sprawdzą się nowoczesne i ergonomiczne meble systemowe, dostępne w atrakcyjnych cenach. Doskonale wpasowują się one w nowoczesne, uniwersalne przestrzenie, a przy tym występują w wielu wariantach. To dzisiaj najlepszy z możliwych wyborów. Nie tylko, gdy urządzamy wnętrza dla kogoś, ale i dla siebie!
Kilka praktycznych wskazówek dotyczących wyboru i rodzaju umeblowania do mieszkania na wynajem:
- Bezpiecznym wyborem będą meble w jasnych kolorach lub o strukturze imitującej drewno. Możemy zdecydować się zarówno na bryły nowoczesne, minimalistyczne, jak i o bardziej klasycznej formie.
- Zadbajmy o to, aby w mieszkaniu znalazła się co najmniej jedna, duża szafa modułowa. Taka, w której zmieszczą się nie tylko ubrania, ale i wiele innych przedmiotów.
- Dobrze i umiejętnie rozplanujmy kuchnię. Gdy urządzamy mieszkanie dla rodzin z dziećmi, w kuchni muszą znaleźć się zarówno szafki dolne, jak i górne. Z górnej zabudowy możemy zrezygnować ewentualnie wtedy, gdy urządzamy kawalerkę dla studenta lub mieszkanie przeznaczone dla osoby starszej. Zabudowa kuchenna powinna być wystarczająco pojemna, tak, aby zmieściły się w niej wszystkie akcesoria i przybory.
- Jednym z najważniejszych mebli w każdym domu i mieszkaniu jest także stół. Jego wielkość dopasujmy oczywiście do liczby wszystkich mieszkańców. Większe możliwości dostarczą nam stoły z wysuwanym, rozkładanym blatem.
- Zwróćmy ponadto uwagę na wybór mebla wypoczynkowego. Możemy zaoferować naszym najemcom sofę z tkaniną plamoodporną i łatwoczyszczącą. Z pewnością docenią ją wszyscy rodzice! Inną z możliwości jest narożnik z funkcją spania – w sam raz dla osób, które często goszczą u siebie bliskich.