Przedpokój to niezwykle istotne pomieszczenie w każdym domu. Poniekąd jego wizytówka. Jest pierwszym miejscem, do którego wprowadzamy naszych gości. Powinien dlatego zostać zaaranżowany bardzo schludnie, ciekawie i wygodnie. Swoją stylistyką wprowadzać do pozostałej przestrzeni. Jak urządzić nowoczesny przedpokój? Co powinno się w nim znaleźć?

Często zdarza się, że traktujemy przedpokój po macoszemu. Zostawiamy jego wykończenie na sam koniec remontu, co nierzadko dodatkowo przeciąga się w czasie. Pamiętajmy jednak, że to właśnie on robi pierwsze, najważniejsze wrażenie!

Jak wygląda nowoczesny przedpokój?

Oczywiście przedpokój przedpokojowi nierówny. To, na jakie rozwiązania będziemy mogli sobie pozwolić, zostanie zdeterminowane przede wszystkim wielkością i kształtem tej przestrzeni. Tym, czy nasz przedpokój ma na przykład okna, wnęki, a może skosy? Nowoczesne wnętrza wyróżniają się wysoką funkcjonalnością.uporządkowane, czyste. Nie brak im przy tym stylu i charakteru.

Kolorystyka nowoczesnego przedpokoju

Nowoczesne wnętrza bazują najczęściej na jasnych barwach. Nie wyklucza to oczywiście możliwości zastosowania ciemnych kolorów. Warto jednak pamiętać, że łagodne odcienie są przyjemniejsze dla ludzkiego oka. Wywołują w nas pozytywniejsze, radośniejsze i przytulniejsze odczucia. Są rekomendowane przede wszystkim w przedpokojach o niedużym metrażu lub pozbawionych okien. To właśnie jasne kolory potrafią optycznie powiększyć przestrzeń, uporządkować ją i nadać jej pożądanej lekkości. Jeżeli marzymy jednak o jednym z ciemnych odcieni, możemy zastosować go na przykład na jednej ze ścian lub w postaci dodatków. Będzie to m.in. komoda lub wygodny puf do zakładania obuwia. Ciemne kolory stwarzają większe możliwości w przestronnych, otwartych przedsionkach. Tam możemy stosować je niemalże bez żadnych oporów.

Meble w nowoczesnym przedpokoju

O rodzaju i ilości mebli w przedpokoju w ogromnej mierze zadecyduje jego wielkość. Czasami będziemy mogli pozwolić sobie zarówno na komodę, jak i szafę. Czasami natomiast wyłącznie na jedno lub drugie. Meble nowoczesne to meble lekkie, jasne, minimalistyczne. O matowych lub połyskujących frontach. Nie posiadają z reguły przesadnych zdobień, czy wyszukanych, stylizowanych form. Są proste, funkcjonalne. To meble systemowe, stwarzające większe możliwości aranżacyjne.

Spośród mebli, w każdym przedpokoju powinniśmy wygospodarować miejsce przede wszystkim na:

  • Szafę lub komodę
  • Konsolę
  • Szafkę na buty (jeżeli nie przewidujemy na nie miejsca w szafie lub komodzie)
  • Fotel lub puf do siedzenia dla wygodniejszego zakładania obuwia

 

Dodatkowe, niezbędne elementy wyposażenia to ponadto wieszaki/haczyki na najczęściej zakładaną odzież wierzchnią oraz możliwie jak największe lustro. Oczywiście powyższe wyposażenie nie powinno być stosowane łącznie. Jeżeli wybraliśmy bardzo dużą szafę, najpewniej obejdziemy się już bez komody. Jeżeli w naszym przedpokoju stanęła natomiast komoda, która zajęła w nim centralne miejsce, zrezygnujmy z dodatkowej konsoli.

W przedpokojach urządzonych w stylu nowoczesnym często praktykuje się tworzenie na jednej ze ścian pełnej, ukrytej zabudowy wraz z tapicerowanym miejscem do spoczynku. Takie rozwiązanie porządkuje przestrzeń, a także nadaje jej minimalistycznego charakteru.

Oświetlenie w nowoczesnym przedpokoju

Wystrój nowoczesnego przedpokoju znakomicie podkreśla zastosowane w nim oświetlenie. Najlepiej, aby w miejscu tym wybrać oświetlenie punktowe, równomiernie rozmieszczone na suficie. Dzięki temu dobrze doświetlimy każdy kąt, co wpłynie na komfort przebywania na tej przestrzeni. Unikajmy ograniczania się jedynie do jednej lampy sufitowej z jednym punktem światła. Przy takim oświetleniu przedsionek wieczorami będzie prezentował się posępnie i przytłaczająco. Oczywiście dodatkowo, możemy wzbogacić nasze ściany o efektowne kinkiety, które zadbają o klimatyczny nastrój.