Projektując dom od podstaw, w dużym stopniu ograniczamy problem związany z nieustawnością wnętrz. Jeśli jednak decydujemy się na zakup mieszkania, bardzo często okazuje się, że jego nietypowy układ może przysporzyć nam wielu trudności w aranżacji. Jak w takim razie poradzić sobie z tym problemem? Jak zamaskować nieustawność pokoi oraz zadbać o ich funkcjonalność?
Nieustawne wnętrza to termin złożony. Może dotyczyć zarówno pomieszczeń o niewielkim metrażu, jak i wąskich, nieregularnych, czy posiadających wnęki lub skosy. Na całe szczęście obecnie, urządzanie nietypowych przestrzeni nie jest tak straszne i ciężkie, jak mogłoby się nam zdawać. Znajomość kilku sprawdzonych patentów pozwoli nam na skuteczne rozwiązanie tego problemu. Obejdzie się nawet bez burzenia i przestawiania ścian!
Nieustawne wnętrza a kolorystyka ścian
Punktem wyjścia każdych prac wykończeniowych jest kolorystyka ścian. Bez malowania nie będzie możliwe właściwe ułożenie mebli w jakimkolwiek pomieszczeniu. Jeśli nasze wnętrze nie stwarza perfekcyjnych warunków do jego aranżacji, najbezpieczniejszym i zalecanym przez architektów rozwiązaniem, są jasne ściany. Subtelne barwy powiększają i porządkują przestrzeń, a także nadają jej eleganckiego charakteru. Do tego zadania idealnie nadaje się biel, a także odcień ecru, piaskowy, perłowy, delikatny beż lub szarość. Jeśli chcemy zamaskować wszelkie nierówności, krzywizny i skosy, powinniśmy utrzymać nasze ściany w jednolitej lub zbliżonej kolorystyce. Wszelkie kontrasty tylko dodatkowo podkreślą mankamenty naszego wnętrza.
Z drugiej jednak strony, w pokojach długich i wąskich, potocznie określanych jako „tramwaj”, zaleca się pokrycie krótszych ścian ciemnym kolorem, natomiast dłuższych jasnym. Za pomocą tej prostej sztuczki, nasze pomieszczenie ulegnie wizualnemu skróceniu.
Jeśli natomiast pragniemy optycznie poszerzyć nasz pokój, pokryjmy jego krótsze ściany tapetami lub wzorami w poziome pasy.
Meble do nieustawnych wnętrz
Problem nieustawnych wnętrz dotyczy również mebli. Jak znaleźć zestawy, które pozwolą nam na funkcjonalne zagospodarowanie tej przestrzeni? W jaki sposób możemy ustawić poszczególne bryły?
Doskonałym rozwiązaniem będą w tym przypadku meble modułowe, czyli lekkie, ergonomiczne wyposażenie, dostępne w wielu wariantach do wyboru. W najbardziej rozbudowanych kolekcjach znajdziemy po kilka wariantów poszczególnych modeli. Sami wybieramy ich wielkość, układ, a także kolorystykę frontów, czy rodzaj uchwytów. Meble systemowe świetnie sprawdzają się w kuchniach, salonach i sypialniach. Możemy wykorzystać je zarówno na niedużym metrażu, jak i w mieszkaniach lub pokojach na poddaszu, ze skosami.
Wybierając meble do problematycznych wnętrz, powinniśmy również zadbać o utrzymanie ich w jednolitej i prostej stylistyce. Podobnie jak w przypadku ścian, jasne, naturalne wybarwienie wpłynie korzystnie na wystrój naszego pokoju.
Jak zagospodarować skosy?
Jedną z popularnych uciążliwości we wnętrzach są występujące tam skosy. To, na jakie rozwiązania możemy sobie pozwolić, zależy przede wszystkim od wysokości ścianki kolankowej. Im wyższa ona będzie, tym też zwiększa się nasza przestrzeń użytkowa. Skosy sprzyjają przede wszystkim tworzeniu szaf w zabudowie, wykonywanych na wymiar. Jeśli zatem występują one w sypialni, salonie bądź pokoju dziecka, łatwo wykorzystamy je jako miejsce na pojemny mebel.
Przy ścianach pod skosami ustawia się również ciąg niskich komód lub szafek, które dostarczą nam dodatkowego miejsca do przechowywania. Jeśli nasza ścianka kolankowa jest odpowiednio wysoka, możemy umieścić przy niej nawet sofę lub wannę. Doskonały efekt osiągniemy, jeśli przestrzeń ta zostanie dodatkowo wyposażona w duże okna dachowe.