Sypialnia ulokowana na poddaszu może być pomieszczeniem niezwykle klimatycznym i ciekawym. Podczas jej urządzania największą przeszkodę stanowią skosy, które ograniczają dostępną przestrzeń. Nie zawsze jednak są one tak straszne, jak mogłoby nam się zdawać. Po pierwszych pomiarach i bliższym zapoznaniu się z wnętrzem okazuje się, że sypialnia na poddaszu może mieć duży potencjał aranżacyjny!
Sypialnia ze skosami – co na początek?
Urządzanie sypialni ze spadzistym układem ścian powinniśmy rozpocząć od zorientowania się w nachyleniu skosów, wysokości ścianki kolankowej oraz rozmieszczeniu okien. Tutaj zależności są następujące: im wyższą ściankę kolankową posiadamy oraz im wyższy jest kąt nachylenia dachu, tym też zyskujemy więcej przestrzeni do zagospodarowania. Za optymalną i korzystną wysokość ścianki kolankowej przyjmuje się granice 65-100 cm. Nie bez znaczenia pozostaje również rodzaj i ilość umeblowania, które chcemy, aby znalazło się w naszym pokoju. Pamiętajmy także o zachowaniu ciągów komunikacyjnych – najlepiej, aby znalazły się one w najwyższych punktach poddasza.
Co może znaleźć się w przestrzeni pod skosami?
Jeśli chcemy, aby w naszej sypialni nie zabrakło miejsca na dużą garderobę, najrozsądniejszym wyborem będzie ulokowanie łóżka w najniższym punkcie naszego pokoju. W sypialniach na poddaszu łóżko pod skosami nie jest rzadkością. Oczywiście pamiętajmy, aby decydować się na to rozwiązanie tylko wtedy, kiedy pozwoli nam na nie dostępna przestrzeń. W zachowaniu swobody i komfortu pomoże nam skos o wysokości co najmniej 110 cm oraz 190 cm z jednej strony łóżka lub przy jego obu bokach. Jeśli ze względu na układ poddasza nie możemy wybrać standardowego łóżka, warto zainteresować się niższym wariantem – łóżkiem japońskim.
W przestrzeń pod skosami świetnie dopasują się ponadto meble systemowe w postaci niskich komód oraz szafek. To także idealne miejsce na małą, domową biblioteczkę, a w niektórych przypadkach nawet kącik telewizyjny. Minimalna wysokość, jaką potrzebujemy na wstawienie tego rodzaju zabudowy to ok. 70 cm. W sytuacji, gdy nad ścianką kolankową znajduje się ciąg okien (przynajmniej 2), możemy umieścić wzdłuż niej zabudowę z poduszkami do siedzenia. Będzie to idealne, klimatyczne miejsce do wypoczynku lub czytania książek.
Sypialnia ze skosami – jak rozmieścić pozostałe meble?
Jeśli zdecydowaliśmy się na umieszczenie łóżka w najniższym punkcie naszego poddasza, pozostałą, standardową przestrzeń powyżej 190 cm warto przeznaczyć na m.in. szafę. W maksymalnym zagospodarowaniu powierzchni pomogą nam meble modułowe, a także te, wykonywane na wymiar. W szczególności, gdy zechcemy wykorzystać na garderobę jeden ze skosów.
Tę część naszej sypialni możemy przeznaczyć również biurko bądź toaletkę. W tym przypadku powinniśmy umieścić je w taki sposób, aby zapewnić sobie dobry dostęp światła. Na miejsca „robocze” wybierzmy zatem przestrzeń blisko okien.